
Safavieh Delaney 23.75-Inch H Table Lamp - Brown
Strongly graphic, the warm brown wood base of the Delaney table lamp recalls the hexagonal pattern of a honeycomb. With its textured white cotton drum shade, wood finial and silver neck, this chic geometric design is perfect in contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 23.75" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4298A |
| Product UPC: | 683726405795 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $136.08
-65%$136.08
$47.63More Images


Safavieh Delaney 23.75-Inch H Table Lamp - Brown
Strongly graphic, the warm brown wood base of the Delaney table lamp recalls the hexagonal pattern of a honeycomb. With its textured white cotton drum shade, wood finial and silver neck, this chic geometric design is perfect in contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 23.75" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4298A |
| Product UPC: | 683726405795 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Strongly graphic, the warm brown wood base of the Delaney table lamp recalls the hexagonal pattern of a honeycomb. With its textured white cotton drum shade, wood finial and silver neck, this chic geometric design is perfect in contemporary interiors.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 23.75" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4298A |
| Product UPC: | 683726405795 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























