
Safavieh Deco Crystal, 28.5 Inch, Crystal, Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port? Set Of 2 - Clear
Safavieh Deco Crystal, 28.5 Inch, Crystal, Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port? Set Of 2 - Clear
Alternating large and small blocks of solid crystal create a dramatic statement in this set of two Deco Crystal table lamps. With chrome fittings and contemporary rectangular cotton shade, graphic geometric forms recall the glamour of Art Deco style. Our charming table lamp is available featuring a built-in USB port to keep your devices charged.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Chrome |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4169A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485708 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Safavieh Deco Crystal, 28.5 Inch, Crystal, Table Lamp Set Of 2 W/ Usb Port? Set Of 2 - Clear
Alternating large and small blocks of solid crystal create a dramatic statement in this set of two Deco Crystal table lamps. With chrome fittings and contemporary rectangular cotton shade, graphic geometric forms recall the glamour of Art Deco style. Our charming table lamp is available featuring a built-in USB port to keep your devices charged.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Chrome |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4169A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485708 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Alternating large and small blocks of solid crystal create a dramatic statement in this set of two Deco Crystal table lamps. With chrome fittings and contemporary rectangular cotton shade, graphic geometric forms recall the glamour of Art Deco style. Our charming table lamp is available featuring a built-in USB port to keep your devices charged.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear / Chrome |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON / OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | LIT4169A-SET2-U |
| Product UPC: | 195058485708 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























