
Safavieh Deco 28.5-Inch H Crystal Table Lamp Set Of 2 - Clear
Alternating large and small blocks of solid crystal create a dramatic statement in this set of two Deco Crystal table lamps. With chrome fittings and contemporary rectangular cotton shade, graphic geometric forms recall the glamour of Art Deco style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4169A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718291 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Deco 28.5-Inch H Crystal Table Lamp Set Of 2 - Clear
Alternating large and small blocks of solid crystal create a dramatic statement in this set of two Deco Crystal table lamps. With chrome fittings and contemporary rectangular cotton shade, graphic geometric forms recall the glamour of Art Deco style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4169A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718291 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Alternating large and small blocks of solid crystal create a dramatic statement in this set of two Deco Crystal table lamps. With chrome fittings and contemporary rectangular cotton shade, graphic geometric forms recall the glamour of Art Deco style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4169A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718291 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























