
Safavieh Deco 27-Inch H Leather Table Lamp Set Of 2 - Brown
Strong geometric lines and an exotic faux crocodile base imbue the Deco Leather table lamp with timeless Art Deco style. Crafted of brown PU leather with clear acrylic finial and stand, this classic lamp comes with a rectangular cotton hardback shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Pu Leather |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4143D-SET2 |
| Product UPC: | 683726716877 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $207.01
-65%$207.01
$72.45More Images


Safavieh Deco 27-Inch H Leather Table Lamp Set Of 2 - Brown
Strong geometric lines and an exotic faux crocodile base imbue the Deco Leather table lamp with timeless Art Deco style. Crafted of brown PU leather with clear acrylic finial and stand, this classic lamp comes with a rectangular cotton hardback shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Pu Leather |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4143D-SET2 |
| Product UPC: | 683726716877 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Strong geometric lines and an exotic faux crocodile base imbue the Deco Leather table lamp with timeless Art Deco style. Crafted of brown PU leather with clear acrylic finial and stand, this classic lamp comes with a rectangular cotton hardback shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Brown |
| Product Material: | Pu Leather |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4143D-SET2 |
| Product UPC: | 683726716877 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























