
Safavieh Dayton Table Lamp Set Of 2 - White
Add fresh contemporary style to the living room with this chic table lamp. Designed with ceramic, its simple, elegant textured pattern lends depth to its minimalist white hue. Its posh chrome finial and off-white 100% cotton shade are complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4140A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617698 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dayton Table Lamp Set Of 2 - White
Add fresh contemporary style to the living room with this chic table lamp. Designed with ceramic, its simple, elegant textured pattern lends depth to its minimalist white hue. Its posh chrome finial and off-white 100% cotton shade are complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4140A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617698 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add fresh contemporary style to the living room with this chic table lamp. Designed with ceramic, its simple, elegant textured pattern lends depth to its minimalist white hue. Its posh chrome finial and off-white 100% cotton shade are complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4140A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617698 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























