
Safavieh Davis 30.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Black
Inspired by an old English column lamp, this set of two Davis table lamps complements interiors from refined to rustic. Crafted of black iron with pedestal base and clear acrylic column, this design is updated with a rectangular textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4266A-SET2 |
| Product UPC: | 683726401513 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $179.71
-65%$179.71
$62.90More Images


Safavieh Davis 30.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Black
Inspired by an old English column lamp, this set of two Davis table lamps complements interiors from refined to rustic. Crafted of black iron with pedestal base and clear acrylic column, this design is updated with a rectangular textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4266A-SET2 |
| Product UPC: | 683726401513 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by an old English column lamp, this set of two Davis table lamps complements interiors from refined to rustic. Crafted of black iron with pedestal base and clear acrylic column, this design is updated with a rectangular textured cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4266A-SET2 |
| Product UPC: | 683726401513 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























