
Safavieh Darrow Table Lamp - White
At home in any boho or contemporary interior, this Darrow Table Lamp is an alluring addition to your d̩cor. The soft cream tone of Darrow‰۪s streaming wood beads allows for a warm glow amidst the artistic negative space, beautifully illuminating its stylish surroundings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 11.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4447A |
| Product UPC: | 195058182287 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $77.35
-65%$77.35
$27.07More Images


Safavieh Darrow Table Lamp - White
At home in any boho or contemporary interior, this Darrow Table Lamp is an alluring addition to your d̩cor. The soft cream tone of Darrow‰۪s streaming wood beads allows for a warm glow amidst the artistic negative space, beautifully illuminating its stylish surroundings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 11.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4447A |
| Product UPC: | 195058182287 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
At home in any boho or contemporary interior, this Darrow Table Lamp is an alluring addition to your d̩cor. The soft cream tone of Darrow‰۪s streaming wood beads allows for a warm glow amidst the artistic negative space, beautifully illuminating its stylish surroundings.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7.5" W x 7.5" D x 11.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4447A |
| Product UPC: | 195058182287 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























