
Safavieh Dariel Task Table Lamp - Black
An instant design classic, this contemporary table lamp elevates any living room with its sleek vintage style. Basking on slender arched legs, its chic black finish makes its luxurious brass and gold detail pop, while its retro shade keeps light focused.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 11.5" D x 23.8" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4187A |
| Product UPC: | 889048618244 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $99.11
-65%$99.11
$34.69More Images


Safavieh Dariel Task Table Lamp - Black
An instant design classic, this contemporary table lamp elevates any living room with its sleek vintage style. Basking on slender arched legs, its chic black finish makes its luxurious brass and gold detail pop, while its retro shade keeps light focused.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 11.5" D x 23.8" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4187A |
| Product UPC: | 889048618244 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An instant design classic, this contemporary table lamp elevates any living room with its sleek vintage style. Basking on slender arched legs, its chic black finish makes its luxurious brass and gold detail pop, while its retro shade keeps light focused.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13.5" W x 11.5" D x 23.8" H |
| Product Lamp Color: | Black/Brass Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED G45 4W |
| Product SKU: | TBL4187A |
| Product UPC: | 889048618244 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























