
Safavieh Darcia Table Lamp - Chrome
Shimmering and stylish, this contemporary table lamp brings modern luxury to any living room or bedroom. Finely crafted in a chrome finish, it features a subtle design that lends rich texture. Its sleek tapered white shade creates a soft, inviting glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4109A |
| Product UPC: | 889048560895 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Darcia Table Lamp - Chrome
Shimmering and stylish, this contemporary table lamp brings modern luxury to any living room or bedroom. Finely crafted in a chrome finish, it features a subtle design that lends rich texture. Its sleek tapered white shade creates a soft, inviting glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4109A |
| Product UPC: | 889048560895 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Shimmering and stylish, this contemporary table lamp brings modern luxury to any living room or bedroom. Finely crafted in a chrome finish, it features a subtle design that lends rich texture. Its sleek tapered white shade creates a soft, inviting glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | Chrome |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4109A |
| Product UPC: | 889048560895 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























