
Safavieh Danilo, 19.5 Inch, Black, Resin Table Lamp - Black
Bring style to any tabletop with the sleek geometric appeal of our Danilo table lamp. Skillfully crafted from resin, our table lamp features a beautifully faceted body to attain a geometric and eye-catching presence. It features a high-contrast finish with a black body and a sleek white shade to make a bold visual impact. Our sleek and stylish table lamp diffuses a soft glow to offer the perfect touch of light and elegance to a bedroom or lounge.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4469A |
| Product UPC: | 195058672283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $83.85
-65%$83.85
$29.35More Images


Safavieh Danilo, 19.5 Inch, Black, Resin Table Lamp - Black
Bring style to any tabletop with the sleek geometric appeal of our Danilo table lamp. Skillfully crafted from resin, our table lamp features a beautifully faceted body to attain a geometric and eye-catching presence. It features a high-contrast finish with a black body and a sleek white shade to make a bold visual impact. Our sleek and stylish table lamp diffuses a soft glow to offer the perfect touch of light and elegance to a bedroom or lounge.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4469A |
| Product UPC: | 195058672283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring style to any tabletop with the sleek geometric appeal of our Danilo table lamp. Skillfully crafted from resin, our table lamp features a beautifully faceted body to attain a geometric and eye-catching presence. It features a high-contrast finish with a black body and a sleek white shade to make a bold visual impact. Our sleek and stylish table lamp diffuses a soft glow to offer the perfect touch of light and elegance to a bedroom or lounge.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | TBL4469A |
| Product UPC: | 195058672283 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























