
Safavieh Dani Ceramic Table Lamp - White
This Dani Table Lamp is a modern take on classic pottery forms, making it perfect for today‰۪s transitional d̩cor. Dani‰۪s ginger jar shape is given additional decorative depth with the subtle asymmetry of its white and natural bands, while a tapered drum shade softens the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4304A |
| Product UPC: | 195058094443 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dani Ceramic Table Lamp - White
This Dani Table Lamp is a modern take on classic pottery forms, making it perfect for today‰۪s transitional d̩cor. Dani‰۪s ginger jar shape is given additional decorative depth with the subtle asymmetry of its white and natural bands, while a tapered drum shade softens the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4304A |
| Product UPC: | 195058094443 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Dani Table Lamp is a modern take on classic pottery forms, making it perfect for today‰۪s transitional d̩cor. Dani‰۪s ginger jar shape is given additional decorative depth with the subtle asymmetry of its white and natural bands, while a tapered drum shade softens the look.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 25.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4304A |
| Product UPC: | 195058094443 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























