
Safavieh Dana 23-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
Abandoning the glitz of LA, a screen siren rekindled her love of the big city‰۪s bright lights in her expertly outfitted Upper East Side apartment. This modern table lamp (set of 2) was inspired by her array of show-stopping interior accoutrements.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 7" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Mirror |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4369A-SET2 |
| Product UPC: | 889048117976 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $174.51
-65%$174.51
$61.08More Images


Safavieh Dana 23-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Clear
Abandoning the glitz of LA, a screen siren rekindled her love of the big city‰۪s bright lights in her expertly outfitted Upper East Side apartment. This modern table lamp (set of 2) was inspired by her array of show-stopping interior accoutrements.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 7" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Mirror |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4369A-SET2 |
| Product UPC: | 889048117976 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Abandoning the glitz of LA, a screen siren rekindled her love of the big city‰۪s bright lights in her expertly outfitted Upper East Side apartment. This modern table lamp (set of 2) was inspired by her array of show-stopping interior accoutrements.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 7" D x 23" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Mirror |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4369A-SET2 |
| Product UPC: | 889048117976 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























