
Safavieh Damien Swivel Arm Chair - Chocolate
Add mod style to the living room or office with this vintage inspired arm chair. Designed to highlight its sleek retro details, it‰۪s finely crafted with luxurious genuine Italian leather in a rich chocolate hue. Designers love its polished chrome finish. Suitable for contract use.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 27.76" L x 35.51" D x 37.99" H |
| Product Material: | Oak / Pine / Plywood Frame / Fabric |
| Wood Content: | Oak / Pine / Plywood Frame |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Fabric Content: | Genuine Top Grain Leather / Italian Leather |
| Product Color: | Chocolate |
| Product SKU: | SFV7501A |
| Product UPC: | 889048622531 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,734.20
-65%$1,734.20
$606.97More Images




Safavieh Damien Swivel Arm Chair - Chocolate
Add mod style to the living room or office with this vintage inspired arm chair. Designed to highlight its sleek retro details, it‰۪s finely crafted with luxurious genuine Italian leather in a rich chocolate hue. Designers love its polished chrome finish. Suitable for contract use.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 27.76" L x 35.51" D x 37.99" H |
| Product Material: | Oak / Pine / Plywood Frame / Fabric |
| Wood Content: | Oak / Pine / Plywood Frame |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Fabric Content: | Genuine Top Grain Leather / Italian Leather |
| Product Color: | Chocolate |
| Product SKU: | SFV7501A |
| Product UPC: | 889048622531 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add mod style to the living room or office with this vintage inspired arm chair. Designed to highlight its sleek retro details, it‰۪s finely crafted with luxurious genuine Italian leather in a rich chocolate hue. Designers love its polished chrome finish. Suitable for contract use.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 27.76" L x 35.51" D x 37.99" H |
| Product Material: | Oak / Pine / Plywood Frame / Fabric |
| Wood Content: | Oak / Pine / Plywood Frame |
| Wood Color: | Dark Walnut |
| Fabric Content: | Genuine Top Grain Leather / Italian Leather |
| Product Color: | Chocolate |
| Product SKU: | SFV7501A |
| Product UPC: | 889048622531 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - UPHOLSTERY CARE: To prevent overall soiling, frequent vacuuming or light brushing is recommended. Cushions and pillows should be turned on a weekly basis. Down filled cushions should be brushed rather than vacuumed. Spot clean using a mild, water free solvent or dry cleaning the product. Only a professional cleaner should undertake a complete overall cleaning. The use of steam or water based cleaners may cause excessive shriking or staining.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























