
Safavieh Dahlia Table Lamp Set Of 2 - Dark Grey
Elegant and stylish, this contemporary table lamp brings luxury to any living room or bedroom. Finely crafted with a matte dark grey finish, it features a subtle design that lends rich texture. Its sleek tapered grey shade creates an ultra modern vibe.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4105A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561113 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Dahlia Table Lamp Set Of 2 - Dark Grey
Elegant and stylish, this contemporary table lamp brings luxury to any living room or bedroom. Finely crafted with a matte dark grey finish, it features a subtle design that lends rich texture. Its sleek tapered grey shade creates an ultra modern vibe.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4105A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561113 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and stylish, this contemporary table lamp brings luxury to any living room or bedroom. Finely crafted with a matte dark grey finish, it features a subtle design that lends rich texture. Its sleek tapered grey shade creates an ultra modern vibe.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 18.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey/Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | TBL4105A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561113 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























