
Safavieh Curacao Teak 3-Seat Sofa - Natural
Artful and intriguing, the Curacao Outdoor Sofa blends the allure of negative space with relaxing living room comfort. Curacao‰۪s Brazilian teak frame is seamlessly juxtaposed with X-detail black stainless steel sides and plush, cream-colored cushions, elevating a classic profile to the pinnacle of high-style outdoor decor. Curacao seats up to three with ease and sophistication.
Specifications
| Category: | Outdoor |
| Product Dimensions: | 83.5" L x 37" D x 29.3" H |
| Product Material: | Brazilian Teak Wood |
| Wood Content: | Brazilian Teak Wood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Olefin (100% Acrylic) |
| Product Color: | Natural |
| Product SKU: | CPT1010A |
| Product UPC: | 889048791503 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - OUTDOOR CARE: Store furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with small brush or vacuum. Spills should be taken care of immediately with a slightly dampened sponge before they harden or stain the furmiture.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Curacao Teak 3-Seat Sofa - Natural
Artful and intriguing, the Curacao Outdoor Sofa blends the allure of negative space with relaxing living room comfort. Curacao‰۪s Brazilian teak frame is seamlessly juxtaposed with X-detail black stainless steel sides and plush, cream-colored cushions, elevating a classic profile to the pinnacle of high-style outdoor decor. Curacao seats up to three with ease and sophistication.
Specifications
| Category: | Outdoor |
| Product Dimensions: | 83.5" L x 37" D x 29.3" H |
| Product Material: | Brazilian Teak Wood |
| Wood Content: | Brazilian Teak Wood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Olefin (100% Acrylic) |
| Product Color: | Natural |
| Product SKU: | CPT1010A |
| Product UPC: | 889048791503 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - OUTDOOR CARE: Store furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with small brush or vacuum. Spills should be taken care of immediately with a slightly dampened sponge before they harden or stain the furmiture.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Artful and intriguing, the Curacao Outdoor Sofa blends the allure of negative space with relaxing living room comfort. Curacao‰۪s Brazilian teak frame is seamlessly juxtaposed with X-detail black stainless steel sides and plush, cream-colored cushions, elevating a classic profile to the pinnacle of high-style outdoor decor. Curacao seats up to three with ease and sophistication.
Specifications
| Category: | Outdoor |
| Product Dimensions: | 83.5" L x 37" D x 29.3" H |
| Product Material: | Brazilian Teak Wood |
| Wood Content: | Brazilian Teak Wood |
| Wood Color: | Natural |
| Fabric Content: | Olefin (100% Acrylic) |
| Product Color: | Natural |
| Product SKU: | CPT1010A |
| Product UPC: | 889048791503 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - OUTDOOR CARE: Store furniture indoors or cover well when not in use. Remove wooden furniture from standing water. Dust regularly with small brush or vacuum. Spills should be taken care of immediately with a slightly dampened sponge before they harden or stain the furmiture.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























