
Safavieh Covington 40-Inch H Wall Sconce - Silver Black
Imbued with the style of a grand maison, this 40-inch wall sconce lends character to the living room, foyer or bedroom. Paired with a classic off-white shade, its silver black finish recalls the patina of a fine antique. Use in pairs for a designer touch.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 12" W x 9" D x 40" H |
| Product Lamp Color: | Silver Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4384A |
| Product UPC: | 889048116122 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $113.98
-65%$113.98
$39.89More Images


Safavieh Covington 40-Inch H Wall Sconce - Silver Black
Imbued with the style of a grand maison, this 40-inch wall sconce lends character to the living room, foyer or bedroom. Paired with a classic off-white shade, its silver black finish recalls the patina of a fine antique. Use in pairs for a designer touch.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 12" W x 9" D x 40" H |
| Product Lamp Color: | Silver Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4384A |
| Product UPC: | 889048116122 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Imbued with the style of a grand maison, this 40-inch wall sconce lends character to the living room, foyer or bedroom. Paired with a classic off-white shade, its silver black finish recalls the patina of a fine antique. Use in pairs for a designer touch.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 12" W x 9" D x 40" H |
| Product Lamp Color: | Silver Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Silver Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4384A |
| Product UPC: | 889048116122 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























