
Safavieh Corinne Oval Bench - Emerald
Add a touch of elegant glamour to any modern d̩cor with this emerald velvet oval bench. Its retro gold legs and chic curves add the perfect amount of contemporary flair to any living room or bedroom.
Specifications
| Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 48.43" L x 18.31" D x 15.75" H |
| Product Material: | Wood / Metal |
| Wood Content: | Solid Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Faux Lamb Wool (100% Polyester) |
| Product Color: | Emerald / Gold |
| Product SKU: | SFV4704A |
| Product UPC: | 889048551466 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $291.32
-65%$291.32
$101.96More Images




Safavieh Corinne Oval Bench - Emerald
Add a touch of elegant glamour to any modern d̩cor with this emerald velvet oval bench. Its retro gold legs and chic curves add the perfect amount of contemporary flair to any living room or bedroom.
Specifications
| Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 48.43" L x 18.31" D x 15.75" H |
| Product Material: | Wood / Metal |
| Wood Content: | Solid Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Faux Lamb Wool (100% Polyester) |
| Product Color: | Emerald / Gold |
| Product SKU: | SFV4704A |
| Product UPC: | 889048551466 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of elegant glamour to any modern d̩cor with this emerald velvet oval bench. Its retro gold legs and chic curves add the perfect amount of contemporary flair to any living room or bedroom.
Specifications
| Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 48.43" L x 18.31" D x 15.75" H |
| Product Material: | Wood / Metal |
| Wood Content: | Solid Wood / P2 Plywood |
| Fabric Content: | Faux Lamb Wool (100% Polyester) |
| Product Color: | Emerald / Gold |
| Product SKU: | SFV4704A |
| Product UPC: | 889048551466 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | DROPSHIP |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - 1. Avoid direct exposure to sun light.
2. Dust can accumulate in some fabrics and cushions, occasional vacuum cleaning can mitigate this issue.
3. Use trivets, coasters, placemats and adhesive felt pads to help prevent the stainless steel leg from scratching.
4. To renew the stainless steel shine, polish with lemon oil or orange oil.
5. We recommend using a multi-surface cleaner or stainless steel cleaner to remove spots.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























