
Safavieh Cordelia Rattan Sideboard - Black
Overflowing with visual and textural intrigue, this Cordelia Sideboard enhances any living space with both form and function. Cordelia‰۪s designer smart combination of negative space, sleek black geometry, and woven rattan doors make it an icon of contemporary style fusion.
Specifications
| Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 71.5" L x 20.9" D x 33.9" H |
| Product Material: | Mdf / Rubber Wood Veneer |
| Wood Content: | Mdf / Rubber Wood Veneer / 100% Peel Rattan Mesh |
| Wood Color: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV4108A |
| Product UPC: | 195058027922 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Safavieh Cordelia Rattan Sideboard - Black
Overflowing with visual and textural intrigue, this Cordelia Sideboard enhances any living space with both form and function. Cordelia‰۪s designer smart combination of negative space, sleek black geometry, and woven rattan doors make it an icon of contemporary style fusion.
Specifications
| Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 71.5" L x 20.9" D x 33.9" H |
| Product Material: | Mdf / Rubber Wood Veneer |
| Wood Content: | Mdf / Rubber Wood Veneer / 100% Peel Rattan Mesh |
| Wood Color: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV4108A |
| Product UPC: | 195058027922 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Overflowing with visual and textural intrigue, this Cordelia Sideboard enhances any living space with both form and function. Cordelia‰۪s designer smart combination of negative space, sleek black geometry, and woven rattan doors make it an icon of contemporary style fusion.
Specifications
| Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 71.5" L x 20.9" D x 33.9" H |
| Product Material: | Mdf / Rubber Wood Veneer |
| Wood Content: | Mdf / Rubber Wood Veneer / 100% Peel Rattan Mesh |
| Wood Color: | Black |
| Product Color: | Black |
| Product SKU: | SFV4108A |
| Product UPC: | 195058027922 |
| Assembly required: | No |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - WOOD CARE: Always use felt pads under all articles to prevent discoloration or softening of the lacquer. Plastic and rubber bases on items can discolor wood. Wipe up spills immediately and avoid common hazards such as hot dishes, harsh solvents, and abrasives. Cleaning should be done with a soft lint free cotton cloth dampened with water.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























