
Safavieh Coral Branch 28.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Cream
Brimming with chic coastal style, the Coral Branch table lamp perfectly replicates ocean reef coral in creamy white, with a whimsical coral finial. This adorable set of two lamps features a contemporary bell-shaped, off-white cotton shade and acrylic base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 11" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Cream |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4161A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718123 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Coral Branch 28.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Cream
Brimming with chic coastal style, the Coral Branch table lamp perfectly replicates ocean reef coral in creamy white, with a whimsical coral finial. This adorable set of two lamps features a contemporary bell-shaped, off-white cotton shade and acrylic base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 11" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Cream |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4161A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718123 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brimming with chic coastal style, the Coral Branch table lamp perfectly replicates ocean reef coral in creamy white, with a whimsical coral finial. This adorable set of two lamps features a contemporary bell-shaped, off-white cotton shade and acrylic base.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 11" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Cream |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Cream |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4161A-SET2 |
| Product UPC: | 683726718123 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























