
Safavieh Cora Alabaster 27.75-Inch H Table Lamp - White
A solid investment, this contemporary marble table lamp was designed to recreate a vintage French treasure uncovered at a Parisian flea market. Its solid sculptured angles and rectangular shade dramatically define its effortlessly chic modern style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 9.5" D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4001A |
| Product UPC: | 889048257177 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Cora Alabaster 27.75-Inch H Table Lamp - White
A solid investment, this contemporary marble table lamp was designed to recreate a vintage French treasure uncovered at a Parisian flea market. Its solid sculptured angles and rectangular shade dramatically define its effortlessly chic modern style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 9.5" D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4001A |
| Product UPC: | 889048257177 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A solid investment, this contemporary marble table lamp was designed to recreate a vintage French treasure uncovered at a Parisian flea market. Its solid sculptured angles and rectangular shade dramatically define its effortlessly chic modern style.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 9.5" D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | TBL4001A |
| Product UPC: | 889048257177 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























