
Safavieh Color Swirls 28-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Orange
Dress up your home with the designer look of marble recreated in the elegant orange and white Color Swirls glass table lamp. Crafted of glass artfully painted in a marbleized effect, this set of lamps is accented with gold fittings and crisp cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Orange/White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4159F-SET2 |
| Product UPC: | 683726718024 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Color Swirls 28-Inch H Glass Table Lamp Set Of 2 - Orange
Dress up your home with the designer look of marble recreated in the elegant orange and white Color Swirls glass table lamp. Crafted of glass artfully painted in a marbleized effect, this set of lamps is accented with gold fittings and crisp cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Orange/White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4159F-SET2 |
| Product UPC: | 683726718024 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Dress up your home with the designer look of marble recreated in the elegant orange and white Color Swirls glass table lamp. Crafted of glass artfully painted in a marbleized effect, this set of lamps is accented with gold fittings and crisp cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Orange/White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4159F-SET2 |
| Product UPC: | 683726718024 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























