
Safavieh Colleen 31-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White Marble
Evoking the timeless elegance of a classical Georgian column, the grey-grained white marble base of the Colleen table lamp is contrasted with a bright nickel pedestal and accents. This transitional lamp is topped with a textured white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | White Marble |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Shine Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4277A-SET2 |
| Product UPC: | 889048189348 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $234.31
-65%$234.31
$82.01More Images


Safavieh Colleen 31-Inch H Table Lamp Set Of 2 - White Marble
Evoking the timeless elegance of a classical Georgian column, the grey-grained white marble base of the Colleen table lamp is contrasted with a bright nickel pedestal and accents. This transitional lamp is topped with a textured white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | White Marble |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Shine Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4277A-SET2 |
| Product UPC: | 889048189348 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Evoking the timeless elegance of a classical Georgian column, the grey-grained white marble base of the Colleen table lamp is contrasted with a bright nickel pedestal and accents. This transitional lamp is topped with a textured white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31" H |
| Product Lamp Color: | White Marble |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Shine Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4277A-SET2 |
| Product UPC: | 889048189348 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























