
Safavieh Cleo 31.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Grey
An NYC exhibition of top international ceramic artists inspired this contemporary table lamp (set of 2). Its substantial sculptural style elevates the aesthetic of any modern interior, while its elegant gray hue and gold-finished base lend subtle luxuriant touches.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4512A-SET2 |
| Product UPC: | 889048190627 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Cleo 31.5-Inch H Table Lamp Set Of 2 - Grey
An NYC exhibition of top international ceramic artists inspired this contemporary table lamp (set of 2). Its substantial sculptural style elevates the aesthetic of any modern interior, while its elegant gray hue and gold-finished base lend subtle luxuriant touches.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4512A-SET2 |
| Product UPC: | 889048190627 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An NYC exhibition of top international ceramic artists inspired this contemporary table lamp (set of 2). Its substantial sculptural style elevates the aesthetic of any modern interior, while its elegant gray hue and gold-finished base lend subtle luxuriant touches.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 31.5" H |
| Product Lamp Color: | Grey |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4512A-SET2 |
| Product UPC: | 889048190627 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























