
Safavieh Cinder 24.5-Inch H Table Lamp - White Alabaster
A study in mixed media, the ethereal Cinder table lamp is crafted of beige-flecked white alabaster, glass finial and silver metal neck. Its rectangular textured white cotton shade reflects the geometry of the base, which is especially beautiful when lit.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | White Alabaster |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4287A |
| Product UPC: | 683726404262 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $171.18
-65%$171.18
$59.91More Images


Safavieh Cinder 24.5-Inch H Table Lamp - White Alabaster
A study in mixed media, the ethereal Cinder table lamp is crafted of beige-flecked white alabaster, glass finial and silver metal neck. Its rectangular textured white cotton shade reflects the geometry of the base, which is especially beautiful when lit.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | White Alabaster |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4287A |
| Product UPC: | 683726404262 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A study in mixed media, the ethereal Cinder table lamp is crafted of beige-flecked white alabaster, glass finial and silver metal neck. Its rectangular textured white cotton shade reflects the geometry of the base, which is especially beautiful when lit.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | White Alabaster |
| Product Material: | Marble |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4287A |
| Product UPC: | 683726404262 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























