
Safavieh Ciaran, 9.5 Inch, Natural/Brass, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2? Set Of 2 - Brass
Safavieh Ciaran, 9.5 Inch, Natural/Brass, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2? Set Of 2 - Brass
Make a unique style statement with the Ciaran wall sconces. An elegant brass arm extends from the wall to hold a sleek bell-shaped rattan shade. With minimal yet fine details and an elegant textural mix, our wall sconce enlivens your home with a touch of sophistication. It directs light downwards to serve as the perfect complement to your entryway, bedroom, or bathroom.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8" W x 9.5" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4080A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421317 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ciaran, 9.5 Inch, Natural/Brass, Rattan/Iron Wall Sconce Set Of 2? Set Of 2 - Brass
Make a unique style statement with the Ciaran wall sconces. An elegant brass arm extends from the wall to hold a sleek bell-shaped rattan shade. With minimal yet fine details and an elegant textural mix, our wall sconce enlivens your home with a touch of sophistication. It directs light downwards to serve as the perfect complement to your entryway, bedroom, or bathroom.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8" W x 9.5" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4080A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421317 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a unique style statement with the Ciaran wall sconces. An elegant brass arm extends from the wall to hold a sleek bell-shaped rattan shade. With minimal yet fine details and an elegant textural mix, our wall sconce enlivens your home with a touch of sophistication. It directs light downwards to serve as the perfect complement to your entryway, bedroom, or bathroom.
Specifications
| Product Category: | Sconces |
| Product Dimension: | 8" W x 9.5" D x 12.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass/Natural Rattan |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 |
| Product SKU: | SCN4080A-SET2 |
| Product UPC: | 195058421317 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























