
Safavieh Charlson Table Lamp - Copper
It‰۪s a study in top design. This contemporary table lamp elevates any living room or home office with its mod style. Created with an eye for luxurious materials, its copper shade and white marble base make it a classic. Designers love its directed light.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Copper/White |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | TBL4126A |
| Product UPC: | 889048562271 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Charlson Table Lamp - Copper
It‰۪s a study in top design. This contemporary table lamp elevates any living room or home office with its mod style. Created with an eye for luxurious materials, its copper shade and white marble base make it a classic. Designers love its directed light.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Copper/White |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | TBL4126A |
| Product UPC: | 889048562271 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It‰۪s a study in top design. This contemporary table lamp elevates any living room or home office with its mod style. Created with an eye for luxurious materials, its copper shade and white marble base make it a classic. Designers love its directed light.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27" H |
| Product Lamp Color: | Copper/White |
| Product Material: | Iron/Marble |
| Product Metal Finish: | Copper |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED T45 4W |
| Product SKU: | TBL4126A |
| Product UPC: | 889048562271 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























