
Safavieh Charlie Rattan Accent Chair W/ Cushion - Dark Natural
The curved, enveloping silhouette of this Charlie Accent Chair awakens any interior with an artistic sense of motion. The d̩cor smart pairing of flowing lines and woven rattan in a dark natural finish enhances the look, making for a striking focal point in the living room or boho boudoir.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 23.43"W x 24.8"D x 32.68"H |
| Product Color: | Dark Natural/White |
| Product Frame Type: | Rattan |
| Product SKU: | ACH6514A |
| Product UPC: | 889048950207 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Clean by brushing with a soft brush or use a lightly damp clothReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Charlie Rattan Accent Chair W/ Cushion - Dark Natural
The curved, enveloping silhouette of this Charlie Accent Chair awakens any interior with an artistic sense of motion. The d̩cor smart pairing of flowing lines and woven rattan in a dark natural finish enhances the look, making for a striking focal point in the living room or boho boudoir.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 23.43"W x 24.8"D x 32.68"H |
| Product Color: | Dark Natural/White |
| Product Frame Type: | Rattan |
| Product SKU: | ACH6514A |
| Product UPC: | 889048950207 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Clean by brushing with a soft brush or use a lightly damp clothReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The curved, enveloping silhouette of this Charlie Accent Chair awakens any interior with an artistic sense of motion. The d̩cor smart pairing of flowing lines and woven rattan in a dark natural finish enhances the look, making for a striking focal point in the living room or boho boudoir.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 23.43"W x 24.8"D x 32.68"H |
| Product Color: | Dark Natural/White |
| Product Frame Type: | Rattan |
| Product SKU: | ACH6514A |
| Product UPC: | 889048950207 |
| Product Assembly: | No |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Clean by brushing with a soft brush or use a lightly damp clothReturns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























