
Safavieh Charley 26-Inch H Desk Lamp Set Of 2 - Nickel
A sleek and sculptural update of the classic banker‰۪s lamp, the Charley desk lamp adds refined elegance to a home office or living room. Crafted with metal shade and iron neck in a brushed nickel finish, Charley stands on a square marble pedestal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.5" W x 5" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/White Marble |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4278A-SET2 |
| Product UPC: | 683726403845 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $183.61
-65%$183.61
$64.26More Images


Safavieh Charley 26-Inch H Desk Lamp Set Of 2 - Nickel
A sleek and sculptural update of the classic banker‰۪s lamp, the Charley desk lamp adds refined elegance to a home office or living room. Crafted with metal shade and iron neck in a brushed nickel finish, Charley stands on a square marble pedestal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.5" W x 5" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/White Marble |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4278A-SET2 |
| Product UPC: | 683726403845 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sleek and sculptural update of the classic banker‰۪s lamp, the Charley desk lamp adds refined elegance to a home office or living room. Crafted with metal shade and iron neck in a brushed nickel finish, Charley stands on a square marble pedestal.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.5" W x 5" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Nickel/White Marble |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4278A-SET2 |
| Product UPC: | 683726403845 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























