
Safavieh Cayson, 28 Inch, Navy, Glass/Iron Table Lamp W/ Usb Port? - Navy
Crafted to illuminate its stunning silhouette, this beautiful Cayson Table Lamp creates an instant aura of elegance. Cayson's soothing navy hue and flowing curves create a sense of motion, a sleek gold base with a built-in USB port shining beneath the glow of its tapered shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Navy/Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4203A-U |
| Product UPC: | 195058347242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Safavieh Cayson, 28 Inch, Navy, Glass/Iron Table Lamp W/ Usb Port? - Navy
Crafted to illuminate its stunning silhouette, this beautiful Cayson Table Lamp creates an instant aura of elegance. Cayson's soothing navy hue and flowing curves create a sense of motion, a sleek gold base with a built-in USB port shining beneath the glow of its tapered shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Navy/Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4203A-U |
| Product UPC: | 195058347242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted to illuminate its stunning silhouette, this beautiful Cayson Table Lamp creates an instant aura of elegance. Cayson's soothing navy hue and flowing curves create a sense of motion, a sleek gold base with a built-in USB port shining beneath the glow of its tapered shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Navy/Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | TBL4203A-U |
| Product UPC: | 195058347242 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























