
Safavieh Carmona Table Lamp - Clear
Refresh and renew any living room or bedroom with this contemporary table lamp. Designed to blend into any d̩cor, its clear glass body creates its clean lines and sleek minimalist style. Designers love its matching finial and tapered shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4004A |
| Product UPC: | 889048521094 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $70.85
-65%$70.85
$24.80Safavieh Carmona Table Lamp - Clear
Refresh and renew any living room or bedroom with this contemporary table lamp. Designed to blend into any d̩cor, its clear glass body creates its clean lines and sleek minimalist style. Designers love its matching finial and tapered shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4004A |
| Product UPC: | 889048521094 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh and renew any living room or bedroom with this contemporary table lamp. Designed to blend into any d̩cor, its clear glass body creates its clean lines and sleek minimalist style. Designers love its matching finial and tapered shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 21" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4004A |
| Product UPC: | 889048521094 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























