
Safavieh Cappi 20.5-Inch H Table Lamp - Black
Inspired by edgy mid-century modern style, this contemporary table lamp steals the show in any living room. Designed with a luxurious modern black finish, it diffuses light from a partially white retro globe shade to create a warm glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 7" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4040B |
| Product UPC: | 889048324770 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Cappi 20.5-Inch H Table Lamp - Black
Inspired by edgy mid-century modern style, this contemporary table lamp steals the show in any living room. Designed with a luxurious modern black finish, it diffuses light from a partially white retro globe shade to create a warm glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 7" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4040B |
| Product UPC: | 889048324770 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by edgy mid-century modern style, this contemporary table lamp steals the show in any living room. Designed with a luxurious modern black finish, it diffuses light from a partially white retro globe shade to create a warm glow.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 7" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 25W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 9W |
| Product SKU: | TBL4040B |
| Product UPC: | 889048324770 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























