
Safavieh Cappi, 20.5 Inch, Black, Iron Table Lamp W/ Usb Port? - Black
Inspired by edgy mid century modern style, this contemporary table lamp steals the show in any living room. Designed with a luxurious modern black finish, it diffuses light from a partially white retro globe shade to create a warm glow. This table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged at all times.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 7" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 |
| Product SKU: | TBL4040B-U |
| Product UPC: | 195058485746 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Cappi, 20.5 Inch, Black, Iron Table Lamp W/ Usb Port? - Black
Inspired by edgy mid century modern style, this contemporary table lamp steals the show in any living room. Designed with a luxurious modern black finish, it diffuses light from a partially white retro globe shade to create a warm glow. This table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged at all times.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 7" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 |
| Product SKU: | TBL4040B-U |
| Product UPC: | 195058485746 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by edgy mid century modern style, this contemporary table lamp steals the show in any living room. Designed with a luxurious modern black finish, it diffuses light from a partially white retro globe shade to create a warm glow. This table lamp comes with a built-in USB port to keep your devices charged at all times.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9.75" W x 7" D x 20.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 |
| Product SKU: | TBL4040B-U |
| Product UPC: | 195058485746 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























