
Safavieh Candri Table Lamp - Matte Black
The ideal accent for the well-traveled collector, this Candri Table Lamp recreates the cultured charm of ancient earthenware. Candri‰۪s organically styled black resin base adds a hint of drama to clean-lined interiors, perfectly balanced by its crisp drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4427A |
| Product UPC: | 195058132008 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Candri Table Lamp - Matte Black
The ideal accent for the well-traveled collector, this Candri Table Lamp recreates the cultured charm of ancient earthenware. Candri‰۪s organically styled black resin base adds a hint of drama to clean-lined interiors, perfectly balanced by its crisp drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4427A |
| Product UPC: | 195058132008 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ideal accent for the well-traveled collector, this Candri Table Lamp recreates the cultured charm of ancient earthenware. Candri‰۪s organically styled black resin base adds a hint of drama to clean-lined interiors, perfectly balanced by its crisp drum shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 26" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4427A |
| Product UPC: | 195058132008 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























