
Safavieh Camden Table Lamp - Clear
Inspired by the work of the finest glass artisans, this contemporary table lamp is a design classic. Crafted with the timeless beauty of textured glass and a fine gold finish, its modern shape and cotton barrel shade lend sculptural style to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4200A |
| Product UPC: | 889048682269 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $61.98
-65%$61.98
$21.69More Images


Safavieh Camden Table Lamp - Clear
Inspired by the work of the finest glass artisans, this contemporary table lamp is a design classic. Crafted with the timeless beauty of textured glass and a fine gold finish, its modern shape and cotton barrel shade lend sculptural style to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4200A |
| Product UPC: | 889048682269 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the work of the finest glass artisans, this contemporary table lamp is a design classic. Crafted with the timeless beauty of textured glass and a fine gold finish, its modern shape and cotton barrel shade lend sculptural style to any room.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 24.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Glass/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4200A |
| Product UPC: | 889048682269 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























