
Safavieh Callum Table Lamp - Brass Gold
Lights, camera, action. This glamorous contemporary table lamp was inspired by opulence and sophistication. Designed with a petite art deco-style chandelier and deluxe gold finish, it instantly elevates any living room. The choice of modern tastemakers.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 10.5" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4073A |
| Product UPC: | 889048443235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Callum Table Lamp - Brass Gold
Lights, camera, action. This glamorous contemporary table lamp was inspired by opulence and sophistication. Designed with a petite art deco-style chandelier and deluxe gold finish, it instantly elevates any living room. The choice of modern tastemakers.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 10.5" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4073A |
| Product UPC: | 889048443235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lights, camera, action. This glamorous contemporary table lamp was inspired by opulence and sophistication. Designed with a petite art deco-style chandelier and deluxe gold finish, it instantly elevates any living room. The choice of modern tastemakers.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14.5" W x 10.5" D x 30" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | TBL4073A |
| Product UPC: | 889048443235 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























