
Safavieh Calli Table Lamp Set Of 2 - Pink
Infuse gracious style into any living room with this traditional table lamp. Delicate pink flowers cascade over its classic white ceramic curves, while its base and finial feature a luxurious brass gold finish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Pink/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4161A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617902 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $247.98
-65%$247.98
$86.79More Images


Safavieh Calli Table Lamp Set Of 2 - Pink
Infuse gracious style into any living room with this traditional table lamp. Delicate pink flowers cascade over its classic white ceramic curves, while its base and finial feature a luxurious brass gold finish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Pink/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4161A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617902 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Infuse gracious style into any living room with this traditional table lamp. Delicate pink flowers cascade over its classic white ceramic curves, while its base and finial feature a luxurious brass gold finish. Its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 28" H |
| Product Lamp Color: | Pink/White |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4161A-SET2 |
| Product UPC: | 889048617902 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























