
Safavieh Callen Table Lamp Set Of 2 - Clear
Inspired by the stately elegance of the London‰۪s Ritz Carlton Hotel, the Callen table lamp draws as much attention as it casts. An eye-catching crystal base sets this traditional table lamp apart, balancing the elegant flair of its sloped cotton shade with a classic brass gold finish body.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 27-31" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4192A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641228 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Callen Table Lamp Set Of 2 - Clear
Inspired by the stately elegance of the London‰۪s Ritz Carlton Hotel, the Callen table lamp draws as much attention as it casts. An eye-catching crystal base sets this traditional table lamp apart, balancing the elegant flair of its sloped cotton shade with a classic brass gold finish body.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 27-31" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4192A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641228 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the stately elegance of the London‰۪s Ritz Carlton Hotel, the Callen table lamp draws as much attention as it casts. An eye-catching crystal base sets this traditional table lamp apart, balancing the elegant flair of its sloped cotton shade with a classic brass gold finish body.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 27-31" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Brass Gold |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4192A-SET2 |
| Product UPC: | 889048641228 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























