
Safavieh Callaway 26.5-Inch H Table Lamp - White
A classic urn shape defines the elegant white Callaway table lamp as the ideal accessory for the new traditional trend in decorating. With its beautifully turned base, black cotton drum shade and acrylic finial, it works equally well in traditional rooms.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4257A |
| Product UPC: | 683726400912 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Callaway 26.5-Inch H Table Lamp - White
A classic urn shape defines the elegant white Callaway table lamp as the ideal accessory for the new traditional trend in decorating. With its beautifully turned base, black cotton drum shade and acrylic finial, it works equally well in traditional rooms.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4257A |
| Product UPC: | 683726400912 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A classic urn shape defines the elegant white Callaway table lamp as the ideal accessory for the new traditional trend in decorating. With its beautifully turned base, black cotton drum shade and acrylic finial, it works equally well in traditional rooms.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 26.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Resin |
| Product Metal Finish: | Silver |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4257A |
| Product UPC: | 683726400912 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























