
Safavieh Calista 27.75-Inch H Double Sphere Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Safavieh Calista 27.75-Inch H Double Sphere Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Sphere of influence. Inspired by the geometric forms preferred by the architects of modernity, the set of two Calista double sphere table lamps brings ̩lan to any decor with their white textured cotton drum shades and dramatic oil-rubbed bronze bases.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4313A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $167.38
-65%$167.38
$58.58More Images


Safavieh Calista 27.75-Inch H Double Sphere Table Lamp Set Of 2 - Oil Rubbed Bronze (Black)
Sphere of influence. Inspired by the geometric forms preferred by the architects of modernity, the set of two Calista double sphere table lamps brings ̩lan to any decor with their white textured cotton drum shades and dramatic oil-rubbed bronze bases.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4313A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sphere of influence. Inspired by the geometric forms preferred by the architects of modernity, the set of two Calista double sphere table lamps brings ̩lan to any decor with their white textured cotton drum shades and dramatic oil-rubbed bronze bases.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 27.75" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4313A-SET2 |
| Product UPC: | 683726434665 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























