
Safavieh Caldera Table Lamp - Rattan
Elegant and eclectic, this Caldera Table Lamp is a must-have for the boho-chic interior. Caldera‰۪s interwoven orb of brown rattan creates an intriguing interplay of light and shadow when lit, and a brown metal base enhances the look with a shimmering touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.5" W x 10.5" D x 10.25" H |
| Product Lamp Color: | Rattan |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4446A |
| Product UPC: | 195058182270 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $77.35
-65%$77.35
$27.07More Images


Safavieh Caldera Table Lamp - Rattan
Elegant and eclectic, this Caldera Table Lamp is a must-have for the boho-chic interior. Caldera‰۪s interwoven orb of brown rattan creates an intriguing interplay of light and shadow when lit, and a brown metal base enhances the look with a shimmering touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.5" W x 10.5" D x 10.25" H |
| Product Lamp Color: | Rattan |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4446A |
| Product UPC: | 195058182270 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and eclectic, this Caldera Table Lamp is a must-have for the boho-chic interior. Caldera‰۪s interwoven orb of brown rattan creates an intriguing interplay of light and shadow when lit, and a brown metal base enhances the look with a shimmering touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 10.5" W x 10.5" D x 10.25" H |
| Product Lamp Color: | Rattan |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST19 4W |
| Product SKU: | TBL4446A |
| Product UPC: | 195058182270 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























