
Safavieh Caden Glass Table Lamp Set Of 2 - Clear
Give your d̩cor your own unique personal touch with this Caden Table Lamp. Designed to be filled with colorful marbles, seashell collections, or any trinkets you hold dear, Caden perfectly spotlights them in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4308A-SET2 |
| Product UPC: | 195058094481 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Caden Glass Table Lamp Set Of 2 - Clear
Give your d̩cor your own unique personal touch with this Caden Table Lamp. Designed to be filled with colorful marbles, seashell collections, or any trinkets you hold dear, Caden perfectly spotlights them in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4308A-SET2 |
| Product UPC: | 195058094481 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor your own unique personal touch with this Caden Table Lamp. Designed to be filled with colorful marbles, seashell collections, or any trinkets you hold dear, Caden perfectly spotlights them in any room. Sold in sets of two.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Clear |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4308A-SET2 |
| Product UPC: | 195058094481 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























