
Safavieh Caden 22.25-Inch H Table Lamp - Brass Gold
A blend of luxe materials and modern style, this contemporary table lamp refreshes any living room. Its deluxe metal design features a brass and gold finish that shimmers in the glow of its vintage-style globe. Designers love its white marble plinth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 22.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | TBL4015A |
| Product UPC: | 889048324350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Caden 22.25-Inch H Table Lamp - Brass Gold
A blend of luxe materials and modern style, this contemporary table lamp refreshes any living room. Its deluxe metal design features a brass and gold finish that shimmers in the glow of its vintage-style globe. Designers love its white marble plinth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 22.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | TBL4015A |
| Product UPC: | 889048324350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A blend of luxe materials and modern style, this contemporary table lamp refreshes any living room. Its deluxe metal design features a brass and gold finish that shimmers in the glow of its vintage-style globe. Designers love its white marble plinth.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 7" W x 7" D x 22.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/White |
| Product Material: | Marble/Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | EDISON BULB 25W |
| Product SKU: | TBL4015A |
| Product UPC: | 889048324350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























