
Safavieh Cabra Table Lamp - White
Update any interior with this elegant contemporary table lamp. Its rejuvenating white finish and chic shade defines its voluptuous curves to create its chic, minimalist style. Use in pairs in the living room or on bedside tables.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4001A |
| Product UPC: | 889048521063 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $67.18
-65%$67.18
$23.51Safavieh Cabra Table Lamp - White
Update any interior with this elegant contemporary table lamp. Its rejuvenating white finish and chic shade defines its voluptuous curves to create its chic, minimalist style. Use in pairs in the living room or on bedside tables.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4001A |
| Product UPC: | 889048521063 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Update any interior with this elegant contemporary table lamp. Its rejuvenating white finish and chic shade defines its voluptuous curves to create its chic, minimalist style. Use in pairs in the living room or on bedside tables.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 9" W x 9" D x 18.75" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Glass |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 40W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 4W |
| Product SKU: | MLT4001A |
| Product UPC: | 889048521063 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























