
Safavieh Byron 28.5-Inch H Urn Table Lamp Set Of 2 - Antique Silver
Ode to a Grecian urn. The Byron urn table lamp (set of two) is a nod to the timelessness of classic beauty and form. Its latticed metal base in antique silver and crisp white cotton shade will have guests in awe of this tribute to antiquity.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Silver |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4322A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437598 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Byron 28.5-Inch H Urn Table Lamp Set Of 2 - Antique Silver
Ode to a Grecian urn. The Byron urn table lamp (set of two) is a nod to the timelessness of classic beauty and form. Its latticed metal base in antique silver and crisp white cotton shade will have guests in awe of this tribute to antiquity.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Silver |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4322A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437598 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ode to a Grecian urn. The Byron urn table lamp (set of two) is a nod to the timelessness of classic beauty and form. Its latticed metal base in antique silver and crisp white cotton shade will have guests in awe of this tribute to antiquity.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Silver |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Silver |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4322A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437598 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























