
Safavieh Brixton Table Lamp Set Of 2 - Brown
Warm and inviting, this contemporary table lamp elevates any interior with its modern, luxurious style. Its substantial cylinder faux wood design is finished with a neutral brown hue and two chic white circles. It elegant cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4181A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618176 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Brixton Table Lamp Set Of 2 - Brown
Warm and inviting, this contemporary table lamp elevates any interior with its modern, luxurious style. Its substantial cylinder faux wood design is finished with a neutral brown hue and two chic white circles. It elegant cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4181A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618176 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Warm and inviting, this contemporary table lamp elevates any interior with its modern, luxurious style. Its substantial cylinder faux wood design is finished with a neutral brown hue and two chic white circles. It elegant cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 28.5" H |
| Product Lamp Color: | Brown/White |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4181A-SET2 |
| Product UPC: | 889048618176 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























