
Safavieh Brighton 29-Inch H Candlestick Table Lamp Set Of 2 - Gold
Inspired by the inimitable furnishings that grace every corner of the fabled Downton Abbey, the Brighton Candlestick table lamp (set of two) is true aristocratic in style. Its traditional gold-finished metal base is capped with a white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4320A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437543 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Brighton 29-Inch H Candlestick Table Lamp Set Of 2 - Gold
Inspired by the inimitable furnishings that grace every corner of the fabled Downton Abbey, the Brighton Candlestick table lamp (set of two) is true aristocratic in style. Its traditional gold-finished metal base is capped with a white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4320A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437543 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the inimitable furnishings that grace every corner of the fabled Downton Abbey, the Brighton Candlestick table lamp (set of two) is true aristocratic in style. Its traditional gold-finished metal base is capped with a white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 29" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4320A-SET2 |
| Product UPC: | 683726437543 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























