
Safavieh Brielle Table Lamp - Navy
Ideal for heightening the decorative drama in clean-lined rooms, this Brielle Table Lamp undulates with a sense of depth and motion. Brielle‰۪s sculpted navy blue ceramic and triple gourd silhouette offer a sophisticated feel while its gold base and finial are a glamorous finishing touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4282B |
| Product UPC: | 195058075442 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $97.08
-65%$97.08
$33.98More Images


Safavieh Brielle Table Lamp - Navy
Ideal for heightening the decorative drama in clean-lined rooms, this Brielle Table Lamp undulates with a sense of depth and motion. Brielle‰۪s sculpted navy blue ceramic and triple gourd silhouette offer a sophisticated feel while its gold base and finial are a glamorous finishing touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4282B |
| Product UPC: | 195058075442 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for heightening the decorative drama in clean-lined rooms, this Brielle Table Lamp undulates with a sense of depth and motion. Brielle‰۪s sculpted navy blue ceramic and triple gourd silhouette offer a sophisticated feel while its gold base and finial are a glamorous finishing touch.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 27.5" H |
| Product Lamp Color: | Navy |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4282B |
| Product UPC: | 195058075442 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























