
Safavieh Briar Table Lamp Set Of 2 - Antique Cream
This pineapple table lamp adds an elegant twist to a tropical motif. Perfect for a coastal living room, bedroom, or entry way, the antique cream and brown hues add a warm finish to a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Cream/Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4120A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561267 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $198.58
-65%$198.58
$69.50More Images


Safavieh Briar Table Lamp Set Of 2 - Antique Cream
This pineapple table lamp adds an elegant twist to a tropical motif. Perfect for a coastal living room, bedroom, or entry way, the antique cream and brown hues add a warm finish to a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Cream/Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4120A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561267 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This pineapple table lamp adds an elegant twist to a tropical motif. Perfect for a coastal living room, bedroom, or entry way, the antique cream and brown hues add a warm finish to a classic.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 30.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Cream/Brown |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Metal Finish: | Brown |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | TBL4120A-SET2 |
| Product UPC: | 889048561267 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























