
Safavieh Brenton Recliner Chair - White
Designed for instant relaxation, this contemporary recliner chair elevates any living room or great room with its luxurious clean lines. Crafted with plush white upholstery, its calming palette continues through its sleek angular silver metal frame.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5" L x 36.6" D x 40.9" H |
| Product Material: | Bonded Leather / Polished Stainless Steel |
| Fabric Content: | Bonded Leather |
| Product Color: | White / Silver |
| Product SKU: | KNT7050A |
| Product UPC: | 889048394421 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,250.60
-65%$1,250.60
$437.71More Images




Safavieh Brenton Recliner Chair - White
Designed for instant relaxation, this contemporary recliner chair elevates any living room or great room with its luxurious clean lines. Crafted with plush white upholstery, its calming palette continues through its sleek angular silver metal frame.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5" L x 36.6" D x 40.9" H |
| Product Material: | Bonded Leather / Polished Stainless Steel |
| Fabric Content: | Bonded Leather |
| Product Color: | White / Silver |
| Product SKU: | KNT7050A |
| Product UPC: | 889048394421 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for instant relaxation, this contemporary recliner chair elevates any living room or great room with its luxurious clean lines. Crafted with plush white upholstery, its calming palette continues through its sleek angular silver metal frame.
Specifications
| Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 29.5" L x 36.6" D x 40.9" H |
| Product Material: | Bonded Leather / Polished Stainless Steel |
| Fabric Content: | Bonded Leather |
| Product Color: | White / Silver |
| Product SKU: | KNT7050A |
| Product UPC: | 889048394421 |
| Assembly required: | Yes |
| Shiping Type: | LTL |
| Brand: | Safavieh |
Additional Information
Care Instruction - LEATHER CARE: Leather surfaces should be dusted regularly with a dry or slightly damp, soft cloth. Avoid using saddle soap or other cleaners. Suede surfaces should only be cleaned with a dry, stiff brush.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























