
Safavieh Breeda Ceramic Table Lamp - Ivory
Give your d̩cor a modern retro touch with this Breeda Table Lamp. Styled after pop art from the 50‰۪s and 60‰۪s, Breeda‰۪s neutral tones, subtle distressing, and white drum shade soften the look while its iconic dotted pattern makes it a striking statement piece in any eclectic interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4270A |
| Product UPC: | 195058075282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $61.75
-65%$61.75
$21.61More Images


Safavieh Breeda Ceramic Table Lamp - Ivory
Give your d̩cor a modern retro touch with this Breeda Table Lamp. Styled after pop art from the 50‰۪s and 60‰۪s, Breeda‰۪s neutral tones, subtle distressing, and white drum shade soften the look while its iconic dotted pattern makes it a striking statement piece in any eclectic interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4270A |
| Product UPC: | 195058075282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a modern retro touch with this Breeda Table Lamp. Styled after pop art from the 50‰۪s and 60‰۪s, Breeda‰۪s neutral tones, subtle distressing, and white drum shade soften the look while its iconic dotted pattern makes it a striking statement piece in any eclectic interior.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 19" H |
| Product Lamp Color: | Ivory |
| Product Material: | Ceramic |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | TBL4270A |
| Product UPC: | 195058075282 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























